W drugim tygodniu grudnia, siedmiu uczniów Topolówki wraz z nauczycielami odwiedziło szwedzkie miasto Kalix, aby wziąć udział w spotkaniu projektu „Effective Communication for Mediation Bull’s Eye Bullying”. Mimo wielu wykładów oraz warsztatów dotyczących zjawiska cyberprzemocy wśród uczniów Europy, znaleźliśmy chwilkę czasu, aby odwiedzić Świętego Mikołaja i oddać mu nasze listy z świątecznymi marzeniami, zobaczyć oraz pogłaskać łosie, spróbować niecodziennych potraw, zobaczyć niezwykłe przedstawienie z okazji Dnia Św. Łucji, przejąć tradycję szwedzkiej fiki, stoczyć bitwę na śnieżki oraz wiele więcej… Jednakże oprócz przyjemności, poszerzyliśmy naszą wiedzę o istotne informację dotyczące cyberprzemocy. Czas spędzony razem w świątecznej atmosferze był niezwykły. Każdy z nas ma wiele niezapomnianych wspomnień z tej pięknej krainy lodu, śniegu, łosi… i Świętego Mikołaja.
16 października klasa 1B oraz grupa uczniów z projektu Erasmus+ „Effective Communication for Mediation <<Bull’s Eye Bullying>>” pod opieką p. prof. Beaty Lewandowskiej oraz p. prof. Ewy Jaworskiej odwiedziła Sąd Okręgowy w Gdańsku, gdzie odbyło się seminarium z profesjonalnymi mediatorami sądowymi.
Wszyscy uczestnicy projektu, uczniowie i ich hostowie, ale też nauczyciele, zebrali się w szkole na pierwszym spotkaniu. Oglądaliśmy filmy o tematyce zapobiegania przemocy w szkole, wykonane przez każdą z międzynarodowych grup. Na ich bazie przeprowadzaliśmy dyskusje i szukaliśmy rozwiązań poruszanych tam problemów.
W pierwszym tygodniu kwietnia mieliśmy przyjemność gościć grupy uczniów z Niemiec, Hiszpanii i Szwecji na międzynarodowym spotkaniu, które odbyło się w gdańskiej Topolówce.
Uczniowie nauczą się jak skutecznie radzić sobie z konfliktami rówieśniczymi w szkole oraz pozyskają kompetencje rozwiązywania problemów i konfliktów, które przydadzą im się w ich przyszłym życiu i pracy.
21 uczniów Topolówki wzięło udział w wspaniałych warsztatach, które zostały dofinansowane i zorganizowane z projektu Erasmus+ „Efektywna komunikacja w mediacji. Trafiając w sedno przemocy.” Tematyką warsztatów była przemoc rówieśnicza, mediacja oraz efektywna komunikacja. Dzięki niezwykłym zajęciom, prowadzonych przez Panią Beatę i Pana Onno, nauczyliśmy się jak wzmocnić swoją pewność w mówieniu publicznym, poczuliśmy się jak w teatrze, grając rolę mediatora lub strony konfliktu oraz ćwiczyliśmy jak w kreatywny oraz oryginalny sposób rozwiązać konflikt. Potrenowaliśmy również umiejętności mówienia w języku angielskim, ponieważ właśnie w tym języku były prowadzone warsztaty. Na koniec stworzyliśmy listę szkolnych problemów oraz ich rozwiązań. Każdy uczestnik poczuł się po nich jak mały mistrz mediacji.
W dniach 9 – 15 października siedmiu uczniów „Topolówki” wzięło udział w spotkaniu odbywającym się w Stuttgarcie, w ramach programu Erasmus+ Effective Communication for Mediation „Bull’s Eye Bullying”. Tematem przewodnim było zapobieganie znęcaniu się nad słabszymi – bullying, jak radzić sobie z powstałym problemem oraz w jaki sposób mediacja pomaga rozwiązać konflikt.Brali w nim udział nastolatkowie z czterech krajów Europy – Niemiec, Szwecji, Hiszpanii i Polski.
Z okazji programu Erasmus+, sześciu uczniów Manhemsskolan (Kalix) z Szwecji, siedmiu uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte (Gdańsk) z Polski i siedmiu uczniów IES Hermanos Machado (Sewilla) z Hiszpanii spędziło tydzień od 9 do 16 października w Evangelisches Heidehof-Gymnasium (Stuttgart) w Niemczech. Pracowaliśmy nad tematem „Bull’s Eye Bullying” przez trzy dni w Evangelisches Heidehof-Gymnasium w Stuttgarcie.