Jedno z najbardziej znanych trójmiejskich liceów – III LO zwane Topolówką – obchodzi w tym roku swoje 75-lecie istnienia. Zabytkowy gmach szkoły liczy sobie ponad 100 lat i stoi przy krótkiej ulicy Topolowej w Gdańsku - Wrzeszczu. A topole faktycznie są. Zaraz po wojnie posadzili je uczniowie pod każdym drzewem zakopując butelkę z pamiątkowym listem. W dziejach Topolówki wiele jest podobnych barwnych historii, które są zarazem częścią historii Gdańska. Powstanie polskiej szkoły w gmachu dawnego gimnazjum męskiego Wolnego Miasta to powojenne organizowanie polskiej oświaty dosłownie od podstaw. Całe wyposażenie szkoły zostało spalone jako opał w czasie wojny. Dzisiejsi uczniowie otwierają szeroko oczy, słysząc, że jesienią 1945 zajęcia odbywały w klasach bez szyb, a niektóre lekcje nawet przy świecach. Wiele lat później, w stanie wojennym, liceum stanie się symbolem politycznego oporu. Dotąd trwa legenda czarnych, milczących przerw na znak protestu. Szkole groziło rozwiązanie, ale przetrwała. Wspomnienia nauczycieli i 75 roczników absolwentów byłyby pasjonująca lekturą, niestety, nie wszystko udało się ocalić od zapomnienia.
Dzisiejsza Topolówka szanuje swą tradycję, ale nie żyje przeszłością. Kształci dwujęzycznie, w sposób nowoczesny, stale utrzymując wysokie miejsca w rankingach. Bierze udział w licznych programach edukacyjnych (np. Erasmus+). Wyróżnia ją sukces Programu Matury Międzynarodowej (IB), wprowadzony w roku 2001. Na co dzień szkoła tętni życiem – ma prężnie działający Parlament Uczniowski, Klub Myśli Politycznej, własną gazetkę, uczniowie często organizują akcje charytatywne i podejmują wiele innych aktywności, zarówno naukowych, jak i społecznych. W 75 roku swego istnienia Topolówka kładzie szczególny nacisk na połączenie edukacji z pogłębieniem relacji z rodzicami i lokalnym środowiskiem. Poszukuje nowej formuły współpracy z rodzicami poprzez organizowanie wykładów, warsztatów, debat w miejsce archaicznych wywiadówek. Szkoła jest otwarta na swoich sąsiadów, zaprasza mieszkańców na swoje imprezy. W tym duchu będzie się odbywało obchodzenie jubileuszu – nie nudne akademie, lecz wspólne radosne świętowanie. Będą koncerty, festyn we współpracy z Radą Dzielnicy (w Dzień Dziecka) i inne atrakcje na wolnym powietrzu podczas głównych uroczystości – 26 września.
Świętowanie jubileuszu zainauguruje Topogranie w piątek, 21 lutego o 15.30.– koncert szkolnych artystów oraz pierwsze „Jam Session” z udziałem zespołów z całego Trójmiasta (17.00.-20.00). Koncert ma charakter otwarty i cel charytatywny – uczniowie będą zbierać pieniądze dla chorej Martynki, córki absolwentki. Społeczność Topolówki czuje się częścią wspólnoty Gdańska, który „jest szczodry i dzieli się dobrem” jak powiedział Paweł Adamowicz.