Drodzy Topolówkowicze,
w dniach 29.11-12.12 odbędzie się nasz szkolny Maraton Pisania Listów, będący częścią ogólnoświatowej akcji organizowanej co roku przez Amnesty International z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10.12).
Celem jest napisanie, zgromadzenie i wysłanie do rządów krajów jak największej ilości listów przywołujących ich do zaprzestania łamania praw człowieka w sprawach karnych, t.j. niesłusznych aresztowań, niesprawiedliwych procesów sądowych, wyroków czy śledztw; a także listów solidaryzujących z bohaterami akcji, okazując im nasze wsparcie i dodając sił do walki.
Miejscem zbiórki naszych listów tym razem będzie pudełko na stoliku przy czytelni i automacie z napojami na pierwszym piętrze szkoły.
Historie bohaterów tegorocznej edycji możecie przeczytać na stronie:
Pod tym samym linkiem znajdziecie petycje w obronie poszczególnych bohaterów, a także petycję zbiorową.
Natomiast by przekonać się o sile akcji, zachęcamy was do odwiedzenia naszego profilu na Instagramie i zajrzenia do zakładki zapisanych relacji “c.d MPL”, specjalnie dedykowanej tym 5 z 10 osób, które już uzyskały pomoc dzięki naszym zeszłorocznym 6.7 mln listów z całego świata, w tym ponad 200 z naszej szkoły.
@_topogrupaai_
Jak napisać list ?
Najpierw zdecyduj w czyjej sprawie, następnie, który rodzaj listu napiszesz:
• Apel listowny (j. polski/angielski/narodowy danego kraju) - skierowana do rządu danego kraju ze stanowczą prośbą o zaprzestanie łamania podstawowych praw człowieka wobec wybranego bohatera.
Jeśli wybierzesz j. polski jako język swojego listu, pamiętaj by wyróżnić w tekście imię osoby, w której obronie piszesz, drukowanymi literami.
• Wyraz solidarności (j. angielski/narodowy danego kraju) – skierowane bezpośrednio do wybranego bohatera (lub ich bliskich) wyraz współczucia, wsparcia, chęci pomocy czy nadziei, dodający ofierze łamania podstawowych praw człowieka otuchy i wiary w polepszenie się swojej sytuacji.
Wyraz solidarnościowy nie zawsze jest tradycyjnym listem. Często przyjmuje formy kreatywne np. rysunku lub akcji w mediach społecznościowych.
Treść listów najlepiej pisać odręcznie, można jednak także skorzystać ze wzorów lub lekko je zmodyfikować.
Po przykładowe wzory listów po polsku kliknij w historie poszczególnych bohaterów maratonu.
Materiały po angielsku (treści edukacyjne na temat maratonu), historie bohaterów wraz z petycjami znajdziesz na stronie:
a wskazówki dotyczące pisania listów (także listów solidarnościowych) oraz ich wzory po angielsku, pobierając “Write for Rights Kit”.
Listy nie muszą być zapakowane w koperty.
Listów nie należy nadawać (nadawcą zbiorowym jest szkoła), na liście podaj tylko adresata (do kogo piszesz list).
Adresy biur rządowych są również dostępne na stronie z historiami bohaterów akcji, pod wzorami listów.
Organizacją znaczków pocztowych zajmie się szkoła, dlatego zachęcamy do finansowego wsparcia zakupu poprzez wrzucenie kwoty pieniężnej do stojącej koło pudełka na listy puszki.
Osoby niepełnoletnie zobowiązane są do wypełnienia i dostarczenia do przygotowanego obok pudełka zgody rodzica/opiekuna prawnego na udział w Maratonie Pisania Listów.
Wzór zgody:
Liczymy na wasze zaangażowanie Topolówkowicze! Do akcji zachęcamy uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Im więcej osób, tym lepiej!
Życzymy powodzenia i z niecierpliwością czekamy na rezultaty,
Szkolna Grupa Praw Człowieka Amnesty International