Wiadomości
-
Wręczenie dyplomów laureatom LV OLiJP
30 maja 2025 roku odbyło się w Sali Lustrzanej w Pałacu Staszica w Warszawie uroczyste wręczenie dyplomów laureatkom i laureatom LV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego oraz ich opiekunkom i opiekunom naukowym. Absolwentka IB Nina Katka i jej nauczycielka mgr Urszula Chmielewska odebrały gratulacje i nagrody z rąk Wiceministry Edukacji dr nauk matematycznych Katarzyny Lubnauer. Nina jest jedną z dwóch laureatek LV OLiJP z Pomorza. Serdecznie gratulujemy wyjątkowego sukcesu!
-
Alicja Tabaro wygrała etap wojewódzki Public Speaking Contest IATEFL
Z ogromną przyjemnością i dumą informujemy, że Alicja Tabaro z kl 2preIBa WYGRAŁA wojewódzki etap konkursu krasomówczego w jęz. angielskim Public Speaking Contest IATEFL, który odbył się 13 czerwca w II LO w Gdańsku! Ala będzie reprezentować nasze województwo w finale ogólnopolskim, który odbędzie się w Łodzi we wrześniu. Jednocześnie przypominamy, że rok temu w tym samym konkursie Ala zajęła drugie miejsce. Gratulujemy naszej wspaniałej mówczyni i p. Ewie Gobis, która przygotowała ją do konkursu.
-
Puzzloniada – emocje na 500 kawałków!
6 czerwca podczas obchodów 80-lecia Topolówki odbyła się pierwsza edycja turnieju w układaniu puzzli o nazwie „Puzzloniada”.
W szranki stanęło aż 17 klas, reprezentowanych przez 3 osobowe drużyny.
Uczestnicy zaczęli od lekkiego treningu, czyli ułożenia zestawu składającego się 35 puzzli, aby przejść do poważnej rozgrywki, czyli ułożenia zdjęcia składającego się z 500 puzzli,
a na koniec czekała ich niespodzianka – puzzle z 49 klocków!
Po blisko dwugodzinnej i zaciętej rywalizacji poznaliśmy zwycięzców I edycji Puzzloniady:
1 miejsce – klasa 1D
2 miejsce – klasa 3A
3 miejsce – klasa 3 IB A
Gratulacje dla wszystkich uczestników – to było naprawdę wymagające wyzwanie.Serdeczne podziękowania kierujemy do p. Jakuba Grędy, który zorganizował to wydarzenie.
Zobaczcie relację zdjęciową przygotowaną przez fotografa Karola Stańczaka. -
„By Bałtyk już nigdy więcej nie stał się cmentarzyskiem wojny”
W maju nasza szkoła została zaproszona do udziału w projekcie dotyczącym ewakuacji więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof. W tym roku obchodziliśmy 80. rocznicę tego tragicznego wydarzenia, które uświadamia ogrom okrucieństwa nazistów i cierpienia niewinnych ludzi. Gdy w pierwszych miesiącach 1945 roku Armia Czerwona parła na zachód i przegrana Nazistów była coraz bardziej nieuchronna, zarządcy KL Stutthof podjęli decyzję o ewakuacji więźniów w głąb Niemiec, gdzie mieli dalej być wykorzystywani jako niewolnicy. Około 30 tysięcy osób przetransportowano barkami w nieludzkich warunkach między innymi do Flensburga czy na Rugię, z czego śmierć poniosło aż 17 tysięcy.
Projekt był organizowany przez Europejskie Ugrupowanie na Rzecz Edukacji i Kreowania Aktywności „EUREKA” pod przewodnictwem pani Romany Aziewicz. Przez tydzień uczniowie naszej szkoły mogli zapoznać się z historią ewakuacji dzięki wystawionym na szkolnych korytarzach roll-up’om. Centralnym punktem projektu były prelekcje, zorganizowane 31.05.2025 r. w miejscu spotkań „100cznia” na dawnych terenach Stoczni Gdańskiej. Mogliśmy wysłuchać krótkiego wykładu pani profesor Elżbiety Grot, na temat przebiegu ewakuacji. Następnie pani Dorota Gąsiorowska i pan Krzysztof Choroś opowiedzieli nam tę historię z perspektywy ich przodków – świadków wydarzeń. Później połączyliśmy się z młodzieżą z gimnazjum w niemieckim mieście Neustadt, gdzie w 1945 roku wylądowała jedna z barek. Opowiedzieli nam o swoim projekcie przypominającym o tamtych wydarzeniach i podzielili się swoimi przemyśleniami. Na koniec również my mogliśmy powiedzieć, co myślimy o omówionych tematach. Prelekcje były niezwykle interesujące, a czasem nawet wzruszające.
Projekt zakończy rejs na Rugię śladami ewakuacji na statku STS Kapitan Głowacki, w którym wezmą udział trzy dziewczyny z klasy 2a. Cały projekt był bardzo pouczający i uświadomił nam, jak straszne mogą być skutki wojny oraz pogardy wobec drugiego człowieka.
Piotr Kudan, klasa 2 IBa